REŞO YAKIT

GÖRSEL DÖNÜŞÜMÜ

Starkim ailesi olarak 1993’ten beri Starjel ve Starwick markası altında reşo yakıtı üretiyoruz. Ürünlerimizi 4 kıtada 20’den fazla ülkede bulabilirsiniz. Reşo yakıtı bu ismini özellikle kullanıldığı mutfak ürünlerinin genel adı olan reşo adlı ekipmandan alır. Gıda sektöründe çoğunlukla benmari yöntemiyle ısıtılan gıdaların ısıtılmasında kullanımıyla öne çıkmıştır. Ancak yakıtın pratik taşınabilir ekonomik ve güvenli kullanım özellikleri nedeniyle hemen hemen her alanda kullanıldığı görülür. Dağcı, avcı ve kampçıların ısıtma ve ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılır. Askeri birliklerde, açık arazide askeri personelin ısınması ve konserve ısıtmak için kullanılır. Çay, kahve, çorba gibi içeceklerin ısıtılmasında ve sıcak tutulmasında kullanılır. Otel, restoran, bar, cafe gibi yerlerde servis edilen yiyecekleri sıcak tutmak için benmari ve reşo kaplarında kullanılır. Evlerde ve piknik alanlarında barbekü veya mangal kömürü tutuşturmada kullanılır.

Reşo yakıtları ethanol ve methanol olmak üzere iki farklı alkolün jelleştirilmesi suretiyle üretilebildiği gibi ayrıca Dietilen Glikol (DEG) diye bilinen petrol türevi bir kimyasaldan da üretilebilmektedir. Ethanol ve methanol jelleştirilerek kullanılırken DEG sıvı olarak tüketilir ve fitilli bir kutuya sahiptir. Bu kimyasal fitilsiz yanmadığı için bazı otel ve restaurantlar tarafından yangın riskine karşı tercih edilmektedir.

Starjel ethanol ve methanol reşo yakıtları ise tamamen ekolojik yakıtlar olup çevreye ve insan sağlığına zararı olmayan ürünlerdir. Ülkemizde, Amerika’da ve bazı ülkelerde methanol reşo yakıtı tercih edilirken Avrupa’nın bazı ülkelerinde ise ethanol reşo yakıtı tercih edilmektedir. Ethanol reşo yakıtını tercih eden ülkelerin tercih sebebi ethanol yanlışlıkla yenildiğinde veya yutulduğunda sağlığa hiçbir zararı yoktur. Ancak methanol her ne kadar yanarken hiçbir zehirli gaz veya atık çıkarmasa da yenildiğinde veya yutulduğunda yutulma miktarına bağlı olarak insanı kör edebilir ya da öldürebilir.

Starjel ethanol ve methanol reşo yakıtlarını Kenetli ve Sıvama olarak iki farklı kutuda bulabilirsiniz. Sıvama kutu sacdan üretilen standart bir kutudur. Kenetli kutu ise geri dönüşüm saclardan elde edilen kutulardır. Firmamızın bu kutuyu üretme amacı çevreci yaklaşımımızdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca kullanıcıya daha ekonomik bir seçenek de sunma şansı sağlamaktadır. Her iki kutunun da gramajı aynı olmakla birlikte her iki kutuda da küçük ve büyük kapak olmak üzere iki farklı kapak seçeneği bulunmaktadır. Küçük kapak seçeneği: 2,5 – 3 Saat Büyük Kapak seçeneği 4 Saat Süre ile yanmaktadır.

Starjel methanol reşo yakıtını 200 gramlık kutularda, 500 ml., 1000 ml. 5 litrelik ve 18 litrelik olmak üzere farklı ambalajlarda bulabilirsiniz. Oteller ve restaurantlar tarafından 200 gramlık kutuların yanında endüstriyel amaçlı 5 litrelik ve 18 litrelik ambalajlarda tercih edilmektedir. 500 ml ve 1000 ml.’lik ambalajlar ise soba ve mangal tutuşturma amacıyla kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Starjel ethanol reşo yakıtını ise 200 gramlık kutularda ve 5 litrelik ambalajlarda bulabilirsiniz.