TUTUŞTURUCU ÇEŞİTLERİ

Firmamızın üretiminde bulunan tutuşturucu grupları 3’e ayrılmaktadır.

JEL TUTUŞTURUCULAR

Starjel Jel Tutuşturucular; Dökülme ve etrafa saçılma riski olmadığı için sıvı tutuşturuculara göre daha güvenli bir tutuşturma ürünüdür. Yine metanol ve etanolden üretilebilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak metanol jel kullanılmaktadır. Firmamızın Starjel markası ile sattığı tutuşturucu jel piyasada satılan diğer jel ürünlere göre %20 ile %30 arasında daha yüksek alkol ihtiva etmekte ve bu sebeple de daha etkin tutuşturma ve ısıtma sağlamaktadır. Bu ürün grubunun diğer bir kullanım alanı ise; osmanlı ocaklarının altında çay ısıtma amaçlı, askeriyede ve kampçılıkta konserve, kumanya ve yemek ısıtmak amacıyla, otellerde ve restaurantlarda açık büfelerde yemek ısıtmak amacıyla ve yine kahvaltılarda çay ısıtmak amacıyla ısıtma jeli olarak kullanılır.

SIVI TUTUŞTURUCULAR

Starlikit Sıvı tutuşturucular; metanolden mamul sıvı tutuşturucular, etanolden mamul sıvı tutuşturucular ve sıvı parafinden mamul sıvı tutuşturucular olmak üzere yine kendi içinde 3’e ayrılmaktadır. Bu ürünler genellikle soba, mangal ve şömine tutuşturmak için kullanılmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir.

Metanol ve etanolden mamul sıvı tutuşturucular, sıvı parafine göre daha ucuz bir çözümdür. İkisi de alkol bazlı ürünler olup yanma sırasında herhangi bir duman ve zehirli bir gaz salınımı yapmadığı için çevre dostu olarak kabul edilirler. Metanolden mamul sıvı tutuşturucu etanole göre daha ucuz bir çözüm olmakla birlikte, dondurma makinelerinde soğutucu (antifiriz) olarak, çeşitli sanayilerde yüzey temizleyici ve çözücü olarak ve yine farklı sektörlerde ispirto olarak kullanılmaktadır. Etanolden mamul ürün ise ispirto amaçlı kullanımının yanında cilde temas etmesinde herhangi bir sakınca olmadığı için dezenfektan amaçlı da kullanılabilir.

Sıvı parafinden mamul sıvı tutuşturucu ise alkol bazlı tutuşturuculara göre daha kuvvetlidir. Bu ürün tutuşturma amaçlı kullanımının yanı sıra kandillerde, meşalelerde, gaz lambalarında aydınlatma amaçlı yakıt olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca yağ bazlı uçucu bir ürün olmadığı için kömüre emdirilerek pratik mangal kömürü olarak da satılmaktadır.

TABLET TUTUŞTURUCULAR

Staryak Tablet tutuşturucular; katı bir tutuşturucu olup beyaz renkli bir üründür. Üzerinde ürünü istediğini ve kullanacağınız boyutlarda kırabileceğiniz bölme izleri mevcuttur. Piyasadaki diğer tablet tutuşturuculara göre daha kokusuz ve issiz yandığı için askeriyemiz dağlarda komandoların konserverlerini ısıtmak için bu ürünü firmamızdan tedarik etmektedir. Bazı mangal kömürü üreticileri müşterilerinin kömürü kolay tutuşturmaları için kömür poşetlerinin içine tablet çıra koyarak ürünlerini bu şekilde piyasaya sürmektedir.

Petrolün ayrıştırılması ile elde edilen sıvı parafinden üretilen tablet tutuşturucular, Soba, mangal ve barbekülerde kömür veya odunu tutuşturmak amacı ile kullanılmaktadır. İs ve kokusu yoktur. Ekonomiktir.  Katı şekilde bulunduğundan kullanım esnasında oluşabilecek ani parlamalara karşı daha güvenlidir.